پایگاه اطلاع رسانی ولایت دایکندی

این پایگاه در حد توان انعکاس دهنده نابسامانیهای سیاسی و اداری در ولایت دایکندی می باشد و از طریق نشر حقایق، نقد منصفانه و تحلیل های علمی ، روحیه حسابدهى و مسئولیت پذیری را تعقیب می نماید

پایگاه اطلاع رسانی ولایت دایکندی

این پایگاه در حد توان انعکاس دهنده نابسامانیهای سیاسی و اداری در ولایت دایکندی می باشد و از طریق نشر حقایق، نقد منصفانه و تحلیل های علمی ، روحیه حسابدهى و مسئولیت پذیری را تعقیب می نماید

پایگاه اطلاع رسانی ولایت دایکندی

اسلاید شو

اسلاید شو

اسلاید شو

معرفی اجمالی علما و شخصیت های دایکندی

اسلاید شو

--------------------
moisrex ------------------

اسلاید شو

معرفي سناتوران ولایت دایکندی

اسلاید شو

اسلاید شو

پایگاه اطلاع رسانی ولایت دایکندی از طریق نقد منصفانه و تحلیل های علمی خود روحیه حسابدهى و شفافیت را در حکومت محلی تعقیب می نماید*** این پایگاه تا حد توان انعکاس دهنده نابسامانیهای سیاسی و اداری درولایت دایکندی می باشد *** این پایگاه در جهت اداره سالم ومدیریت أثربخش در در ولایت دایکندی می کوشد*** با آخرین گزارشات و تحلیل های خبری ولایت دایکندی با ما باشید** منتظر تماس و ارتباط علمی و فرهنگی شما می باشیم*** راه ارتباطی ما:adalat115@gmal.com

ابزار ساخت متن های متحرک

معرفی اعضای شورای ولایتی ولایت دایکندی

اسلاید شو

اسلاید شو

اسلاید شو

اسلاید شو

اسلاید شو

اسلاید شو

اسلاید شو

آخرین نظرات

بوستان نجفی از هشت سال بدینسو مصروف فلزکارى در شهر نیلى مرکز دایکندى است او در برج اسد1395 موفق به ساخت دستگاه...

 پوست کننده بادام شدند. وى که ٣٢ سال دارد، گفت: "من مکتب نخوانده ام، ماشین هارادیدم، کم کم یادگرفتم و تانستم که ماشین پوست کنندۀ بادام را یاد بگیرم."

این ماشین پوست‌کنندۀ بادام براى باغداران سهولت و سرعت ایجاد نموده و در یکساعت حدود ٥٠٠ کیلو بادام را پوست میکند.

مرکبات ماشین را آهن، بولبرینگ، سیخ و پکه تشکیل میدهد که توسط یک جنراتور به چرخش مى آید.

نجفى میگوید که هشت هزار افغانى ماشین چینایى راخریدارى نموده و درمجموع این ماشین٣٧ هزار افغانى برایش تمام شده است. سازنده این ماشین افزود که هدفش ایجاد سهولت برای باغداران بوده تا به راحتی حاصلات بادام‌ شان را برای فروش آماده سازند.

اما مهدی موحدی رییس زراعت و مالداری دایکندی، گفت که آنها موسسۀ داخلى OHW را که در بخش زراعت پروژۀ سه ساله در دایکندى دارد، دروقت آزمایش این ماشین خواستند و این موسسه وعده نموده است که ماشین را خریدارى نموده و براى کوپراتیف هاى دهاقین و باغداران توزیع مینماید.

 

وى تصریح کرد که  این ماشین، کار باغداران و مردم را سهل کرده وسرعت مى بخشد و موثر است.

موحدى  گفت که بادام، پوست سخت دارد و با دست در یکروز یک و نیم تا دوسیر پوست میشود؛ اما با این ماشین در یکساعت ٧٠ سیر (معادل ٤٩٠کیلو) بادام پوست میشود.

بیشتر بادام به نام سنگک یاد میشود که با مشکل پوست میگردد وحالا که ماشین پوست کردن بادام اختراع گردیده، کار دهاقین و بازاریابى را سهل خواهد ساخت.

بوستان نجفى دو پروژۀ دیگر را نیز روى دست دارد؛ اما عملى شدن آن بستگى به کمک و حمایت دولت و موسسات همکار دارد.

یکى آن، ماشین آبکش از زیرزمین بوده که ظرفیت آبکشى دواینچ را دارد. این ماشین با دینموى سه کیلوواته به چرخش مى آید که هم برق تولید میکند و هم براى زراعت آب میکشد.

همچنان ماشینى را طرح نموده که بدون مصرف برق، ازچاه به قطر یک اینچ  آب بیرون مینماید؛ اما این ماشین ها یکصد هزار افغانى هزینه میخواهند که از توان وى بالا است.

نجفى ازدولت خواست که کمکش کند تا بتواند استعداد خود را تبارز دهد که مردم از ماشین هاى بدون مصرف و یا مصرف کم در بخش زراعت مستفید شوند ونیاز به استفادۀ وسایل قیمت خارجى نداشته باشند.

 

این فلزکار که شش عضو خانواده دارد وپسر جوان ندارد، گفت که در یک غرفۀ کوچک فلزکارى میکند، و از شاروال نیلى خواسته که محلى را براى دکان برایش بدهد که در سردى و گرمى اذیت نشود و استعدادهاى خود را بتواند رشد بدهد؛ اما به این مشکل وى رسیدگى نشده است.

 

 

 

 

 

 

 

  • نخبگان و محصلین دایکندی

نخبگان و دانشجویان دایکندی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
این پایگاه: از طریق نقد منصفانه و تحلیل های علمی، روحیه حسابدهى و شفافیت را در حکومت محلی ولایت دایکندی تعقیب می نماید*** این پایگاه: تا حد توان انعکاس دهنده نابسامانیهای سیاسی و اداری در ولایت دایکندی می باشد *** این پایگاه: در جهت اداره سالم ومدیریت أثربخش در ولایت دایکندی می کوشد*** با آخرین گزارشات و تحلیل های خبری از ولایت دایکندی با ما باشید*** این پایگاه: پذیرای مقالات وتحلیل های خبری شما برای نشر در اینجا می باشد*** این پایگاه: پیشنهادات شما را در مورد عرضه خدمات بهتر خود به دیده قدر مینگرد.*** اطلاع رسانی شما، این سایت را به دیگران موجب امتنان و خرسندی است*** منتظر تماس و ارتباط علمی و فرهنگی شما می باشد*** راه ارتباطی شما به ما: adalat115@gmail.com